Něco o včelách

Myslím, že každý člověk viděl včelku. Ví o ní, že nosí nektar z květů rostlin, na zadních nožičkách sbírá pyl. Je velmi pracovitá, tak se říká mezi lidmi, „jsi pracovitý jako včela“. Možná, že všichni nevědí, že má také žihadlo, které je často překážkou pro mnohé při včelaření. Po včelím bodnutí mnozí obyčejně mírně ztloustnou, je to však jen dočasný jev, který se opět ztratí.

Matka – nebo také královna:
Je největší včela, která má jediné poslání, klást vajíčka a udržet rod.

Dělnice:
Jejich funkce je dána již v názvu, v sezóně sbírají nektar a pyl, starají se o veškeré dění v úle.

Trubec:
Slouží pouze k oplození mladé matky.

Varroáza:
Nevím, co všechno laická veřejnost o tom ví, ale vím, že o tom panují různé názory. Takže: Varroáza je infekční onemocnění včel způsobené roztočem Varroa destruktor. Tento roztoč pochází z Indie, tamní včely jsou vůči němu rezistentní, na rozdíl od našich evropských. Do České Republiky byl rozšířen v 70. letech 20. století. Napadá především plod, ale i dospělé jedince, které značně oslabuje sáním hemolymfy.

 

 

Přátelé včelaři, začíná nám druhá polovina roku, v našich podmínkách většinou končí snůškové období a nastává tkzv. podletí. Toto období se využívá především k léčení včelstev a k doplnění cukerných zásob na zimní období. V letošním roce chci především zdůraznit léčení, nic neponechat náhodě. Takové řeči, které občas slýchávám, příroda a včely si poradí sami, nejsou na místě. Po minulé zimně několik našich členů zjistilo, že mají prázdné úly. Byl jsem toho svědkem, sám jsem nemohl uvěřit, že něco podobného nás může postihnout. Bohužel, je to realita. V této době už by každý z nás měl mít nové odparné desky, které se zavěšují do plodiště.  Pokud ne, přítel Barhoň Jar.  má pro každého z nás zmíněné léčivo, jen si ho vyzvednout. Zdůrazňuji, aplikace až po sejmutí medníků, rezidua by byla obsažena v medu, což je ze zdravotního hlediska nepřípustné. Vložení odparných desek je doporučeno zavěsit na dřevěnou laťku, podobně jako rámeček. Návod na aplikaci je přiložen. Klasické podzimní léčení zůstává beze změny.

       Doufám, že každý z nás přistoupí k léčení s plnou odpovědností, abychom po zimním období nacházeli naše včelstv v dobré kondici se zárukou dobrého rozvoje do následující snůškové sezony.

 

Přeji všem včelařům hodně úspěchů v naší společné práci.

Old. Zeman, předseda ZO ČSV Stráž u Tachova, z.s.